Doğalgazın Kullanım Alanları

Doğalgaz; konutlarda ısıtma sistemlerinde, sıcak su hazırlamada ve pişirme (ocaklar) de kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra enstrumanlarda ve soğutma sistemlerinde de kullanımı yapılmaktadır.

Isıtma amaçlı Kullanım

— Bölgesel ısıtma
— Merkezi ısıtma
— Bireysel ısıtma (kombi vasıtasıyla)
olarak yapılabilmektedir.
Bölgesel ısıtma; büyük siteler de, toplu konut uygulamalarında, kentin bir bölümünün tek ısı merkezinden ısıtılması benzer biçimde uygulamalardır.
Merkezi ısıtma; bölgesel ısıtma sistemine bakılırsa daha küçük ölçekte bir veya birkaç bloğun bir ısı merkezinden ısıtılmasıdır.
Bireysel ısıtma; konutun veya işyerinin bağlarımsız bir cihazla ısıtılmasıdır.
Merkezi ısıtma sistemlerinde çelik veya döküm kazanlar kullanılabilir. Bu kazanlar üflemeli veya atmosferik brülörlü olabilir. Bireysel ısıtmada, konutlarda ve minik ölçekli işyerlerinde kombiler, kat kaloriferleri, doğalgaz sobaları, radyant ısıtıcılar kullanılmaktadır. Sıcak su hazırlamada doğalgazlı şofbenler kullanılmaktadır Ocak ve fırınlarda pişirme fakatçlı doğalgaz kullanılmaktadır.

Mutfak amaçlı Kullanım

Pişirme için konutlarda havagazı yada tüp gaz denilen LPG kullanılmaktadır. Ankara ve İstanbul şeklinde daha önceden havagazı kullanan İllerde havagazı sabah ve akşam saatlerinde kafi değildi. Tüp gaz ise konutunuzda yakıt depolama tehlikesi yaratır ve tüp değiştirilmesini gerekli kılar. Doğalgazın tüp gaza göre temel üstünlüğü sürekli oluşu ve maliyet düşüklüğüdür. Pişirme amaçlı olarak konutlarda ocak ve fırınlar kullanılmaktadır. LPG kullanan bu tür aygıtların memeleri değiştirilerek doğalgaza dönüşümleri söz mevzusudur ancak bu işlemler ” yetkili servisler ” tarafınca yapılmalıdır.
Özetle, temizliği ve sürekliliği sebebiyle pişirmede, doğalgaz öteki yakıtlara gore önemli üstünlükler taşımaktadır.

Sıcak Su amaçlı Kullanım

Sıcak su gereksinimini karşılamak için konutlarda çoğunlukla tüp gazlı şofbenler ( ani su ısıtıcıları ) kullanılmaktadır. Yada katı ve sıvı yakıtlı termosifonlar ( depolu su ısıtıcıları ) kullanılmaktadır Katı ve sıvı yakıtlı termosifonlarda devamlı olarak odun, kyaşam, gazyağı benzer biçimde yakıtları bulundurmak gerekir. Kül ve is ise başka bir sorundur. Doğalgaz kullanımı ile beraber tüm bu problemler ortadan kalkar. Ayrıca hem ısınmayı bununla birlikte sıcak suyu birlikte sağlayabilen ” KOMBİ ” cihazları ile ek üstmeşhurkler elde edilebilir.
Akan suyu geçiş esnasında anında ısıtan cihazlara şofben adı verilir. LPG veya havagazı yakan şofbenlerin gaz memelerini değiştirerek, doğalgaz yakar duruma getirmek olanaklıdır. Bacalı ve hermetik tipleri vardır.
Termosifonlar ise depolanmış suyu ısıtan aygıtlardır

Ticari Sektör tarafından Kullanılan Doğalgaz

Ticari sektörce kullanılan doğalgaz, farklı alanlarda etkinlik gösteren oteller, restoranlar, sıhhat merkezleri, iş merkezleri ya da büyük alışveriş merkezleri şeklinde yerlerde kullanılmaktadır. Bu grubun gaz talebi de mevsimsel değişimlere karşı kırılgandır ve Mart-Kasım döneminde ortalama % 10-15’lik bir artış göstermektedir.

Fabrikalarda Kullanılan Doğalgaz

Fabrikalarca talep edilen doğalgaz, kâğıt hamur harcını, kâğıt, metal, kimya ve petrol rafinasyonu, taş, kil, cam ve yiyecek işleme alanlarında çalışmalarını sürdüren fabrikalarda ve bu fabrikaların ısıtma, soğutma ve kojenerasyon işlemlerinde enerji gücü olarak; amonyak, metan, hidrojen ve petrokimyasal maddelerin karışımında, gübre, mürekkep, yapıştırıcı, sentetik lastik, fotoğraf filmi, deterjan, boya, dinamit, plastik, antifriz ve bazı ilaçların imalinde direkt hammadde olarak kullanılmaktadır.

Elektrik Üretiminde Kullanılan Doğalgaz

Dünyada bilhassa 80’li yıllarda elektrik endüstrisinde başlamış olan deregülasyon hareketini takiben, doğalgazın çaşama dostu ve verimli bir yakıt olmasının da etkisiyle doğalgazla elektrik üreten santrallerin sayısı artmaya başlamıştır. Doğalgaz, elektrik üretiminde iki temel şekilde kullanılmaktadır. Buna göre, elektrik, doğalgazın yakılması suretiyle elde edilen su buharının buhar tribünlerini döndürmesi ya da doğalgazın direkt gaz tribünlerinin içerisinde yakılması yöntemiyle imâl edilebilmektedir.

Motor Yakıtı Olarak Kullanılan Doğalgaz

ABD’de 130.000, Dünya’da 2 milyon Doğalgazlı Araç (DGA) bulunmaktadır. Ülkemizde de Ankara ve İstanbul’da bazı belediye otobüslerinde yakıt olarak doğalgaz kullanılmaktadır. Araçlar bir tek doğalgazlı veya hem doğalgaz bununla beraber benzinli (çift yakıt) olabilir. Doğalgazlı enstrumanlar motor gücü, hızlanma ve en yüksek hız olarak benzinliler ile aynı performansa haizdir. Bakım giderleri daha düşüktür. Fakat yakıt tanklarının periyodik denetimü gerekmektedir. Enstrumanların bir depo yakıt ile gidebildikleri mesafe daha kısa olmakla birlikte enstrumanların egzoz emisyonları daha iyidir. Doğalgazlı araçlar kamyonet ve binek araç olarak da üretilmelerine rağmen, Türkiye’de henüz kullanıma sunulmamışlardır.

Doğalgazın diğer Kullanım Alanları

Doğalgaz konut ve endüstriyel alanlar haricinde biroldukça alanda da kullanılmaktadır. Bu tarz şeylerin bazıları aşağıda verilmektedir:

Beyaz eşya boyanmasında
Yapıştırıcı sanayisinde
Suni lastik sanayide
Metallerin kesilmesinde
Film şeridi yapımında
Ağır sanayide
Mürekkep sanayisinde
Seramik yapımında
Antifriz elde edilmesinde

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir